PIOTR KRUPSKI & FRIENDS - ELECTRONIC WORLDS
Generator.pl GEN CD 042, rok wydania 2017

Tym razem usłyszymy zupełnie innego Piotra Krupskiego. Trzon płyty stanowią ambientowe utwory niosące sobą klimat elektronicznych światów. Płyta "Electronic Worlds" to ilustracja przeróżnych, tych zewnętrznych jak i wewnętrznych, duchowych rzeczywistości. Do udziału w nagraniach zostali zaproszeni zaprzyjaźnieni muzycy, w większości z którymi autor płyty miał przyjemność zagrać podczas "Elektronicznych Pejzaży Muzycznych" w Olsztynie i "World Electronic Music" w Słubicach. Sam pomysł nagrania płyty w tej konwencji zrodził się już 2008 roku. Dwa lata później Piotr Krupski skomponował materiał muzyczny będący zaczynem do powstania tej płyty.

1. When Mother Earth Was Born 12'44”
wyk. Piotr Krupski, Andrzej 'Andymian' Mierzyński, Władysław 'Gudonis' Komendarek

2. Racing Thoughts 06'09”
wyk. Piotr Krupski, Sławomir Łosowski, Christian Rössle

3. Stellar Journey 05'34”
wyk. Piotr Krupski, Władysław 'Gudonis' Komendarek, Andrzej 'Andymian' Mierzyński, Christian Rössle

4. Tales of the Electron Tube 02'35”
wyk. Piotr Krupski, Sławomir Łosowski, Władysław 'Gudonis' Komendarek

5. Across Land and Oceans 10'32”
wyk. Piotr Krupski, Andrzej 'Andymian' Mierzyński, Władysław 'Gudonis' Komendarek, Christian Rössle, Dariusz Wilk 'Dawi'

6. The Gardens of Eden 04'57”
wyk. Piotr Krupski, Dariusz Wilk 'Dawi', Władysław 'Gudonis' Komendarek

7. Sunset in Manakara 05'40”
wyk. Piotr Krupski, Dariusz Wilk 'Dawi', Władysław 'Gudonis' Komendarek

8. The Riddles of Life and Death 15'08”
wyk. Piotr Krupski, Sebastian Orda-Sztark, Andrzej 'Andymian' Mierzyński

9. Heart and Soul 05'00”
wyk. Piotr Krupski, Tomasz Łosowski

Autor okładki - Andrzej Siejeński:
www.andrzejsiejenski.com  |  www.facebook.com/andrzejsiejenski

W nagraniach udział wzięli:

Piotr Krupski - tworzy i gra na syntezatorach od 1994 r. Dotychczas nagrał cztery płyty studyjne i jedną koncertową. Poza muzyką elektroniczną gra również na thereminie i cymbałach wileńskich (rodzinna tradycja). Płyta "Electronic Worlds" to ilustracja przeróżnych rzeczywistości, zarówno tych, które nas otaczają (wszechświat i świat), jak i te wewnętrzne, umysłowe, duchowe. Do udziału w nagraniach Piotr Krupski zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków, z którymi miał przyjemność poznać się podczas Elektronicznych Pejzaży Muzycznych w Olsztynie, The Day of Electronic Music w Cekcynie i World Electronic Music w Słubicach.

Sławomir Łosowski - już w 1969 r. założył zespół "Akcenty", przemianowany w 1976 r. na KOMBI, którego do dziś jest liderem i głównym kompozytorem. Gra na zmodyfikowanych przez siebie syntezatorach, kreując w ten sposób własne, charakterystyczne i niepodrabialne brzmienia. Wydał kilkanaście płyt, koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych, a nawet w Afryce. Z Piotrem Krupskim przyjaźni się od 25 lat. Na płycie zagrał przepiękne solówki, głównie na swoim Prophet-5.

Władysław "Gudonis" Komendarek - instrumentalista i kompozytor muzyki elektronicznej. W latach 1973-1983 członek legendarnej grupy EXODUS. Ma za sobą koncerty na festiwalach rockowych, elektronicznych, jak i jazzowych. Jest stale aktywny muzycznie, tworzy m. in. ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych. Koncertuje w kraju i za granicą, zaskakując swych słuchaczy wciąż nowymi, świeżymi pomysłami. Na swoim koncie ma ponad 30 wydanych płyt. Tym razem pokazał się jako mistrz organów elektronowych, wokodera i soczystych, analogowych solówek.

Andrzej "Andymian" Mierzyński - kompozytor instrumentalnej i instrumentalno-wokalnej ilustracyjnej muzyki elektronicznej z domieszką brzmień symfonicznych i rocka progresywnego. Jest inicjatorem koncertów z cyklu Elektroniczne Pejzaże Muzyczne, realizowanych w Olsztynie. Z żoną Elżbietą (wokal, teksty) tworzą duet ANDYMIAN. Współpracują z fotografikami, teatrami ruchu scenicznego, grupami tańca współczesnego, teatrami ognia, z którymi współtworzą widowiska multimedialne. Wydali 10 autorskich płyt CD. Na niniejszej płycie Andrzej wyczarował m.in. ciekawe, przestrzenne dźwięki perkusyjne.

Christian Rössle - muzyk od 1991 r., zamieszkały w Akwizgranie. Komponuje muzykę elektroniczną z wpływami jazzu, pop lat 80-tych, rock i muzykę filmową. Próbował też z powodzeniem eksperymentować z innymi gatunkami. Jest twórcą nie tylko własnej muzyki, ale również udanych coverów. Wygrał w konkursie na remix "Téo & Téa" J.M. Jarre'a, który znalazł się na DVD koncertu Jarre'a z Belgii. Natomiast tu Christian Rössle zagrał m.in. brzmieniami z Mellotronu.

Dariusz Wilk "DaWi" - obecność muzyki w programach telewizyjnych w latach 90-tych, jak "Sonda", fascynacja komputerami Atari, czy słuchanie nocnej audycji redaktora Jerzego Kordowicza w radiowej Trójce, wprowadziły go w zainteresowanie muzyką i instrumentami elektronicznymi. Jego muzyka była nadawana w kilku audycjach internetowych. Wziął udział w koncercie solowym jak i jam-session na festiwalu World Electronic Music w Słubicach w 2009 r. Uczestniczył także w koncertach: "Polscy muzycy elektroniczni dla gminy Cekcyn" 2012 r. i "Alchemia dźwięku" Łódź 2011 r. Wydał kilka płyt. Na niniejszej oczarowuje słuchacza swoimi solówkami.

Sebastian Orda-Sztark - realizator dźwięku, syntezatorzysta, eksperymentator, radiowiec, radioamator-krótkofalowiec. Założyciel Laboratorium Muzyki Eksperymentalnej - analogowego studia nagraniowego, dedykowanego tworzeniu muzyki elektroakustycznej i eksperymentalnej. Na płycie usłyszymy jego studium na flet, gitarę, syntezator Mooga i taśmę magnetofonową.

Tomasz Łosowski - kompozytor, wszechstronny muzyk sesyjny, a przede wszystkim jeden z najbardziej znanych perkusistów w Polsce. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny popowej, rockowej i jazzowej. Nagrał przeszło 50 płyt, w tym swoje projekty autorskie. Jest wykładowcą, biorącym udział w warsztatach i pokazach perkusyjnych na terenie całego kraju. Na perkusji w nagraniach Piotra Krupskiego po raz pierwszy pojawił się w 2005 r. Tu usłyszymy go na syntezatorach.

Dieter Werner - jego muzyka jest odzwierciedleniem jego życia, poszukiwaniem nowych wrażeń, urozmaicenia. Przygodę z muzyką elektroniczną rozpoczął w 1989 roku. Stworzył wtedy pierwszy materiał o nazwie "Nitiane", który można było dostać na kasetach w łódzkich księgarniach. Skomponował ponad 200 kompozycji elektronicznych. Tworzył również muzykę do spektakli teatralnych, oraz do autorskich wieczorów poetyckich. Ze swoim zespołem popowym zagrał ponad 400 koncertów w całej Polsce. W swojej muzyce łączy elementy różnych stylów muzycznych, czasem bardzo odległych. Dieter Werner wykonał mastering tej płyty.