BIOGRAFIA      KALENDARIUM      MUZYKA

Józef Krupski (ur. 21.VI.1917 r. w Wilnie, zm. 21.VI.1992 r. w Kętrzynie) był znakomitym cymbalistą wileńskim. Grał tradycyjne, jak i modne melodie z lat 30-tych XX wieku, na które przypadała jego młodość: polki, walce, oberki, kadryle, fokstroty, tanga i marsze. Od dzieciństwa interesował się muzyką i przejawiał ku temu niezwykły talent. Gry uczył się w Żeściunach pod Wilnem u swojego wuja Stanisława Marcinkiewicza. W wieku 12 lat grał już na weselach i zabawach. W 1935 r. Józef Krupski zaczął współpracę z harmonistą Teofilem (nazwisko nieznane). Repertuar wykonywali na słuch. Wspólnie zagrali około 50 wesel, przeważnie w okolicy Wilna.

Józef Krupski brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. W 1940 roku ożenił się z Janiną Sokołowską, z którą miał 4 synów i 2 córki. W 1942 roku został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Został odznaczony medalami: "Za udział w wojnie obronnej - Ojczyzna" i "RP Zwycięstwo i wolność 9.V.1945". Po wojnie krótko mieszkał w Elblągu a na stałe osiedlił się w Kętrzynie. Przez wiele lat pracował w kętrzyńskich zakładach odzieżowych "Warmia".

Pierwszym instrumentem Józefa Krupskiego były cymbały jego wuja, Stanisława Marcinkiewicza. Później stały się one własnością Józefa Krupskiego. Cymbały te pozostały w Wilnie. Po II wojnie światowej Józef Krupski nie grał przez wiele lat, nie miał instrumentu. Dopiero po przejściu na emeryturę zaczął przygotowania do budowy cymbałów, które wykonał w 1982 roku, na wzór tych pierwszych. Struny dostał od cymbalisty Konstantego Kuncewicza z Giżycka, natomiast drewno pozyskał ze starej, drewnianej skrzyni po babce. Kołki do naciągania strun zostały wykonane w którymś z kętrzyńskich zakładów mechanicznych.  Instrument ten posiadał 17 pasm strun, po 5 strun w paśmie (łącznie 85 strun). W 1992 roku Józef Krupski chciał zmodyfikować instrument, zmniejszyć jego ciężar, jednakże zmarł a rozłożone na części cymbały zginęły w pomroce czasu. W książce Edwarda Mojsaka "Szkoła gry na cymbałach", autor przedstawił między innymi strój cymbałów Józefa Krupskiego. Józef Krupski grał początkowo dla siebie, na imieninach i w domu dla relaksu. W 1986 roku zaczął uczyć gry swojego wnuka Andrzeja Zajko. Później występowali podczas Suwalskiego Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, Turniejach Instrumentalistów Ludowych w Gryfinie i innych imprezach, zdobywając często pierwsze nagrody i wyróżnienia.

Józef Krupski i Andrzej Zajko nagrywali dla Polskiego Radia, zachowały się ich nagrania w Radiowym Centrum Kultury Ludowej w Warszawie. Inne nagrania Józefa Krupskiego i jego wnuka spoczywają w archiwum Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Kontakt: p.krupski@live.com